Javaslat az új Alkotmányba

Egyesületünk úgy érezte, hogy fontos megtennie azt a lépést, hogy Magyarország új Alkotmányába javaslatot tegyen az épített örökségek védelmét illetően. Éppen ezért 2011. március 8-án telefonos egyeztetés után elektronikus formában elküldtük Gulyás Gergelynek az alkotmány előkészítő bizottság elnökének a javaslatunkat.

Dr. Gulyás Gergely a Parlamentben

 

Javaslatunk egy oldalas ismertetője a következő volt:

Új Alkotmány: kiegészítési javaslatunk – történelmi városmagok – Budapest belvárosának védelme

Magyarország hányattatott történelme során számtalan olyan értéket veszített, amelyek kultúránk fogyását csonkítását jelentették és jelentik.  Pontosan ezért javasoljuk Magyarország történelmi városmagjainak védelmét, ezen belül pedig kiemeljük Budapest belvárosának védésének fontosságát. Budapest a XIX. közepe és XX. század eleje között hozta létre a különböző korok által alkotott egységes építészeti arculatát. Európában szinte egyedülálló módon a város magja az eklektika és szecesszió jegyében épült fel. Mindennek köszönhetően Magyarország fővárosa építészeti és az azzal szervesen összefüggő egyedülálló történelmi, építészeti és szellemiségi hagyatéka olyan örökség, amely nemcsak hazánk, hanem Európa, sőt a világ öröksége. Egykor gazdag és virágzó nemzet lenyomata. Egy olyan alkotói korszak utolsó hagyatéka, amely semmivel nem pótolható nemzeti kincs.  Ezek az értékek kézzel fogható nap, mint nap látható értékek, mint pl. a Szent Korona, vagy akár egy irodalmi alkotás. Szerves része a történelmünknek és kultúránknak. Nem csupán Magyarország fővárosáról beszélünk, hanem a 15 milliós magyarság, valamint a Kárpát-medence központjáról. A Kárpát-medence legtöbb és legjelentősebb értékeivel rendelkező területéről van szó. Nemzeti értékünk az egyedülálló eklektikus és szecessziós városmag és városkép, a magas szakmai színvonalú urbanisztikai és építészeti megoldások, valamint a magas fokú anyagminőség és kivitelezéssel alkotott belvárosi mag. A magyarság szakembereinek, tervezőinek és művészeinek egyedi és csak nálunk ismeretes alkotókészségeinek a bizonyítékai. Olyan örökségünk, amelynek megőrzése nem lehet kérdéses! Sajnos a pusztítási trend más formában, de létező jelenség, hiszen napról-napra fogynak az értéket jelentő épületeink és azok szerves tartozékai. Ennek köszönhetően a magyar építészeti kultúra gyors iramban pusztul és veszélyezteti annak fennmaradását. Történelmi városmagjaink bizonyítékai annak, hogy a magyarság a Kárpát-medencében élt, létezett és a mai napig itt él. Véleményünk szerint nem engedhető meg, hogy a profitéhes spekulatív beruházások a kulturálatlanság, a tudatlanság áldozatává váljon a világ egyik legszebb városa: Budapest. Itt az idő arra, hogy az Új Alkotmányban helyet kapjon ez a fantasztikus nemzeti örökségünk és végre méltó védelmet kapjon ez a nem kis jelentőségű Nemzeti Kincs.

Javasolt megfogalmazás az új Alkotmányba

Az új Alkotmány mondja ki Magyarország történelmi városmagjainak védelmét, azaz a városmagokat alkotó épületek kollektív védelmét a szecesszió koráig bezárólag (-1920).

Eredmény

Azt, hogy javaslatunk mennyire volt meghatározó azt nem tudjuk, de egy biztos, hogy szerencsés módon Magyarország új Alkotmányának tervezetében van utalás az építészeti értékek védelméről, amely a következő:

„Vállaljuk, hogy örökségünket, a magyar kultúrát, egyedülálló nyelvünket, a Kárpát-medence ember alkotta és természet adta értékeit, ápoljuk és megóvjuk.”

Folytatás

Egyesületünk a későbbiekben további javaslatokat szeretne tenni, valamint szeretnénk részt venni a háttéranyagok kidolgozásában, amely a magyar műemlékvédelmet érinti. Küzdeni fogunk és kiemeljük Budapest belvárosának védelmét, amit a lehető legmagasabb politikai szinten fogunk hangsúlyozni!

JAVASLAT AZ ÚJ ALKOTMÁNYBA

 

 

Szakmai anyag