Civil Műemlékvédelmi Kerekasztal (CMK)

A legtöbben jól tudjuk, hogy Magyarország műemléki állománya meglehetősen rossz állapotban van. Nem beszélve a még máig fel nem fedezett építészeti értékekről, amelyeknél még a védettség sem valósult meg, amely az egyik alappillére annak, hogy a szóban forgó értékek fennmaradjanak. Nem csupán a már védett vagy még nem védett értékek sorsa bizonytalan, hanem a magyar műemlékvédelem is gyenge lábakon áll. Sok esetben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) megfelelő személyi állományának hiányáról is hallhatunk, amely bizony sajnálatos tény. Gondoljunk csak arra, hogy egy megyére, vagy egy fővárosi kerületre egy-egy szakember jut területi felügyelőnek. Ez máris elgondolkodtatja az embert, hogy hogyan és miként lehet a védett területeket (pl. MJT), épületeket megfelelő szakfelügyelet alatt tartani. Sok esetben ez szinte lehetetlen. Természetesen sorolhatnánk a műemlékvédelem különböző problémáit jelentő okokat, de mindezt egy civil konzultáció formájában szeretnénk megvalósítani.

Civil összefogás és együttműködés reményében

A civil szervezetek, magánszemélyek együttes konzultációjával és fellépésével a későbbiekben eredményeket is elérhetünk, amely fontos és alapvető változásokat hozhatnak a műemlékvédelemben. Éppen ezért a Fiatal Műemlékvédők Egyesületének (FME) elnökeként kezdeményeztem a Civil Műemlékvédelmi Kerekasztal létrehozását, vagyis a CMK-t. Ehhez társnak felkértem a Váralja Szövetség vezetőit is, akik szintén az értékek mentén gondolkodó fiatalokból álló szervezet. 2011. Február 9-én délután három órakor a Budán található Szent Margit Gimnáziumban aláírtuk az együttműködésről szóló dokumentumot.

Várjuk azoknak a civil szervezeteknek, szakembereknek és magánszemélyeknek a csatlakozását és együttműködését, akik egyet értenek az elérendő céljainkkal.

Bízunk a széleskörű és sikeres együttműködés lehetőségében!

 

 

 Kecskeméti Norbert László

FME Elnöke

 

CMK ALAKULT 2011-BEN

 

 

EGYÜTTMŰKÖDÉSI NYILATKOZAT

 

LEÍRÁS